Ratsalaagrid

Ratsalaagrid erinevad tavalistest lastelaagritest, sest lapsi on korraga laagris vähem, pearõhk on just tegevustel hobustega ja ratsutamise õppimisel. Treeningkava koostab treener vastavalt laste oskustele ja kogemustele, sõidetakse nii korde peal istaku harjutamiseks, sõidetakse maneezis, treeningväljakul või maastikuradadel. Enamus päevast möödub aktiivselt õues tegutsedes, küll trennis, tallis või looduses- see tähendab, et vaja mõelda riietuse peale, mis vastaks ilmaoludele ja arvestama peab sedagi, et riided võivad määrduda. 

Lisaks hobustega tegevustele on meie soov õpetada lastele ka looduses viibimise võimalusi, jagame matkatarkuseid, teeme lõket ja valmistame matkaroogasid, tutvume loodusega meie ümber, liigume palju värskes õhus. 

Sügislaager 2019

Toimub 20.10- 23.10

Tegevused:

 • Trennid 1x päevas gruppides vastavalt oskustele, ka maastikul
 • Hobuste käsitlemise treeningud ja tegevused hobustega (hobuse puhastamine, saduldamine, hobuse käe kõrval käsitlemine ja enda arusaadavaks tegemine) 1x päevas
 • Ohutuse ja reeglite õppimine seoses ratsutamise ja hobustega
 • Lõbusad teooriatunnid hobusetõugude, värvuste ja varustusega tutvumiseks
 • Mängud ja meisterdamine

Laagrisse ootame lapsi pühapäeval 18.00, mil algab sisseregistreerumine ja tubade jagamine. Laagri lõpetame kolmapäeval samuti 18.00. 
Laagri hind: 200 €/in (hind sisaldab käibemaksu)

Laagrisse registreerumiseks saatke e- kiri aadressil: armaratsatalu@gmail.com ja meie saadame Teile ettemaksuarve. Kui see on tasutud, siis on koht broneeritud.

Nimekiri asjadest, mida peaks kaasa pakkima:

 • riided erinevateks ilmaoludeks (vihmakindel jope või keep, mingi peakate, jope jahedama ilma puhuks) Vajalikud on matkariided vastavalt ilmaoludele, liigume palju õues ja looduses. 
 • riided, millega laps võib tulla talli hobustega toimetama (võivad määrduda)
 • kummikud või vettpidavad matkasaapad
 • ratsutamiseks sobivad riided (venivast materjalist püksid, madala kontsaga poolsaapad või matkajalanõud, mis ei tohiks olla väga suuremustrilise tallaga, hästiistuvad õhukesed sõrmkindad, külmemate ilmade puhul on sobilik soe vest). 
 • pesemisvahendid, rätik, muud hügieenitarbed
 • taskulamp
 • väiksemad lapsed võivad muidugi kaasa võtta oma kaisukaru või lemmikpadja, et oleks kodusem tunne

Kaasa ei tasu võtta:

 • tehnilisi vidinaid, mis pole hädavajalikud 
 • liigselt maiustusi ja karastusjooke (lapsed kipuvad sel puhul näkse sööma ja söögi ajal ei ole isu, samas ei anna magusad karastusjoogid, krõpsud vajalikku energiat aktiivseteks tegevusteks)

Kuidas tulla toime koduigatsusega?

On täiesti normaalne, et nooremad lapsed tunnevad laagris koduigatsust. See on nende elukogemust ja vanust arvestades tavapärane, et vanematest lahusolek tekitab lapses pingeid. Seetõttu tuleks juba kodus laps varakult ettevalmistada ja rääkida sellest, mis teda ees ootab, võib tulla ka kohapeale tutvuma, näitame, kus toimub ööbimine, saab teha tutvust hobustega. 

Lapsevanem peaks ka end laagriks ettevalmistama ja olema valmis last toetama ja julgustama. Me ei soovita üldjuhul lapsele järgi tulla ja laagrit pooleli jätta. Üldjuhul saab sellest koduigatsusest kenasti üle ja pärast on kõigil hea meel, et laps on astunud jälle väikse sammukese iseseisvumise poole. 

Telefone saavad lapsed kasutada päevasel ajal siesta ajal ja õhtul helistada ei saa. Tavaliselt tekib koduigatsus just õhtusel ajal ja kõne vanematele teeb olukorra tavaliselt tunduvalt nutusemaks. Hädajuhusel saab alati lapsele helistada või laps helistada treeneri numbrilt. 

Millega veel peaks arvestama, kui laps tuleb ratsalaagrisse?

Kindlasti peaks lapsel olema huvi hobuste ja ratsutamise vastu, sellest ei piisa, kui hobused on vaid lapsevanema unistus aga laps tahaks tegelikult hoopis jalgpalli mängida. Samuti peab arvestama, et päriselu tallis on veidi teistsugune, kui laps on seda võib olla oma vaimusilmas kujutanud. Hobusega tegelemine nõuab kannatust ja rahulikku meelt. Paljud tegevused võivad ka määrida riideid või käsi, riided võivad saada mustaks. Peab jälgima kindlaid reegleid, eriti oluline on ohutusreeglite järgimine.

Laps ei saa endale ise hobust valida. See on treeneri ülesanne, küll aga arutame alati lastega saabudes, millised on senised kogemused, milliste hobustega on laps seni sõitnud. Ei tasu ka tekitada sääsest elevanti kui laps on saanud teistest erineva hobuse näiteks teistest väiksema, vanema, paksema või hoopis suurema. Usaldage treenerit ja uskuge, et hobused ongi erinevad ja kunagi ei saa anda kõigile täpselt ühesugust hobust. 

Kui lapsel on mõni eripära, omadus, mida peaksime kindlasti tegevusi planeerides arvestama, siis palun rääkige sellest. Meie juures on aastatega käinud väga erinevaid lapsi ja mida rohkem me teame lapse eripäradest, seda paremini saame last toetada. Võib julgelt kirjutada ankeeti või rääkida laagrisse tulles kui lapsel on mõni hirm, ta võtab rohtusid, tal on allergia, tal võib olla probleeme voodimärgamisega, probleeme söömisel, enese eest hoolitsemisel, näiteks ei taha ei julge käia pesemas jms. 

Laagrielu on kindlasti teistsugune kui koduelu. Siin on kindel päevakava, reeglid ja asju tehakse üheskoos. Peab arvestama üksteisega ja sellega, et kokku võib sattuda väga erinevaid inimesi. Laps võib sattuda ühte tuppa nii jutuka tegelase kui  omaette hoidva ja vaikse lapsega. See kõik on normaalne ja ka väikeste omavaheliste naginate lahendamine on üks osa laagrielust.