Trennis Killuga

Ratsalaagrid

suvine ratsalaager 2018 - 15 aastat laagrisuvesid Armal

Ratsalaager Armal on tore nädal ehtsas ratsatalus, lapsed saavad osaleda treeningtundides, õppida ja osaleda kõiges, mis seotud hobustega, nautida kaunist loodust, käia ujumas ja olla koos toredate sõpradega ning leida uusi sõpru. Lapsi ootavad lisaks juba tuttavatele hobustele ka kevadel sündinud väiksed varsad. 


Arma ratsatalul on laagrite korraldamisega pikaaegsed kogemused, esimene vahetus laagrilisi tuli tallu 2003.aasta suvel ja aasta- aastalt oleme oma tegevusi uuendanud ja mitmekesistanud, et lastel oleks põnev ja saaks iga kord midagi uut õppida.

Kuna sel aastal on meil juubelihõnguline laagrisuvi- ikkagi 15 aastat ratsalaagreid Armal, siis ootab kõiki osalejaid väike üllatus.


Ratsalaagrid erinevad tavalistest lastelaagritest, sest lapsi on korraga laagris vähem, pearõhk on just tegevustel hobustega ja ratsutamise õppimisel. Treeningkava koostab treener vastavalt laste oskustele ja kogemustele, sõidetakse nii korde peal istaku harjutamiseks, sõidetakse maneezis, treeningväljakul või maastikuradadel. Enamus päevast möödub aktiivselt õues tegutsedes, küll trennis, tallis või looduses- see tähendab, et vaja mõelda riietuse peale, mis vastaks ilmaoludele. Kogu päev on sisustatud vastavalt päevakavale.

Lisaks hobustega tegevustele on meie soov õpetada lastele ka looduses viibimise võimalusi, jagame matkatarkuseid, teeme lõket ja valmistame matkaroogasid, tutvume loodusega meie ümber. Selleks, et laps end matkal hästi tunneks on vaja juba kodus vaadata kaasa sobivad riided ja jalanõud. 

Vahetuste ajad 2018.a suvel:

 • 18- 22.06  vähese kogemusega (laps on käinud trennis algajate tasemerühmas või ratsalaagris), vanus al 9.a vabu kohti ei ole
 • 2- 6.07  edasijõudnud (lapsed, kes käivad regulaarselt trennis ja saavad hakkama vabalt galopi ja väiksemate hüpetega), vanus al. 10.a vabu kohti ei ole
 • 9-13.07 täiesti algajad (kogemus puudub või on väga väike), vanus alates 9.a vabu kohti ei ole
 • 16-20.07 vähese kogemusega (laps on käinud trennis algajate tasemerühmas või ratsalaagris), vanus alates 7.a vabu kohti ei ole
 • 23-27.07 vähese kogemusega (laps on käinud trennis algajate tasemerühmas või ratsalaagris), vanus alates 9.a vabu kohti ei ole
 • 30.07- 03.08 edasijõudnud (lapsed, kes käivad regulaarselt trennis ja saavad hakkama galopi ja väiksemate hüpetega), vanus al 10.a vabu kohti ei ole
 • 6-10.08 täiesti algajad (kogemus puudub või on väga väike), vanus al. 7.a  vabu kohti ei ole
 • 13-17.08 vähese kogemusega (laps on käinud trennis algajate rühmas või ratsalaagris), kõik vanused  vabu kohti ei ole
 • 20- 24.08 edasijõudnud (lapsed, kes käivad regulaarselt trennis ja saavad hakkama galopi ja väiksemate hüpetega), vanus al. 10.a vabu kohti ei ole
 • 27-31.08 täiesti algajad  (kogemus puudub või on väga väike), kõik vanused  4 vaba kohta

Treeninguid viib läbi ja koordineerib atesteeritud treener Mare Kalme (3. tase), abiks on Arma ratsakooli õpilased.
Ratsalaagrisse on oodatud lapsed alates 7.a, erinevad vanusegrupid on erinevatel aegadel. Laagrivahetused on jaotatud kolme gruppi oskuste järgi: täiesti algajad, vähese kogemusega ja edasijõudnud ratsutajad. Täiesti algajate gruppi on oodatud lapsed kes hobusega varem sõitnud pole või omab küll kogemusi aga need on minimaalsed (näiteks ponijalutus).  Vähese kogemusega ratsutajate gruppi on oodatud lapsed, kes varasemalt on osalenud ratsalaagris või kes on käinud trennis (üldjuhul oskavad nad juba hobust puhastada ja valmis panna, oskavad hobust sammus iseseisvalt juhtida ja oskavad ka kergendatud traavi).  Edasijõudnute vahetusse tulemiseks peab olema vanust vähemalt 10a ja laps peab olema läbinud ratsutamise algõppe ja olema võimeline sõitma maastikul koos grupiga sammu, traavi ja galoppi- suutma ise hakkama saada ja oma hobust ka samal ajal juhtida. On teinud ka väiksemaid hüppeid.  Üldjuhul eeldab edasijõudnute gruppi tulemine, et laps käib regulaarselt trennides (on käinud trennis rohkem kui 1.a). Edasijõudnute gruppi arvatakse ka need sõitjad, kes on läbinud rohelise kaardi programmi ja sooritanud edukalt rohelise kaardi eksami. Kui te kahtlete, millisesse gruppi laps panna, siis pidage kindlasti nõu ka oma treeneriga (iga laps on erinev ja oluline ikka see, et laps saaks oma grupis kenasti hakkama). Kui laps on arglik, siis pigem soovitame panna oma tasemest madalamasse gruppi. Seal tunneb ta end kindlalt ja trennis ei lähe aur selle peale, et julgustada last tegema seda, mida ta küll oskab aga pelgab, kuna hobune on uus, koht on uus või on tal meeles mõni kukkumine, mis ei lase lõdvestuda ja hobusega õiget kontakti leida.


Tegevused algajate ja vähese kogemusega laste laagris:

• trenn 2x päevas gruppides (päris algajatel alustame A ja B, kuidas hobust puhastada, valmis panna, kuidas hobuse seljas istuda ka kordetreening). Kogu laagriseltskond jaotatakse kaheks ja üks grupp sõidab hommikul, teine õhtul, et oleks korraga vähem lapsi. Kõigil on üks ratsatrenn päevas. 

• Praktiline õpe kõigest, mis seostub ratsutamise ja hobustega  (varustus ja selle kasutamine, hooldamine, hobuse olemus ja käitumine, reeglid ja ohutus seoses hobustega, hobuse hooldamine)
• igapäevane praktiline toimetamine hobustega, mis on hobuseomaniku argipäev (söötmine, hobuste viimine koplisse, boksi puhastamine). Nii mõnigi laps, kes endale väga hobust soovib, saab just selliseid toimetusi tehes aru, kas see on päris see, mida ta tahab.
• laagri lõpus ratsamäng
• rannas suplemas ja ujumas käigud, kui ilm võimaldab
• lõkkeõhtu rannas ja matkatarkuste õppimine
• Mängud ja võistlused vabal ajal


Tegevused edasijõudnute laagris:
• trenn 2x päevas (teeme nii ratsastuse, takistussõidu kui maastikutrenne)
• ratsamatk loodusesse, ööbimine telgis ja lõkkeõhtu
• meres suplus ja ujumine, kui ilm võimaldab
• vimasel laagripäeval ratsakadrill
• hobustega meres käik, kui ilm võimaldab
• igapäevased tegevused hobustega (hooldamine, söötmine, jootmine, koplisse viimine, bokside hooldamine jms)


Lapsed on majutatud elamuse saamiseks  vahvatesse suvemajakestesse- aitadesse, matkal ööbimine telkides. Toas 2-4 last. Eraldi majas DC (kuivkäimla) ja dush. Toitlustus 3 x soe toit ja õhtune teejoomine koos väikse suupistega.  Kõik toidud on valmistatud kohapeal ja võimalikult palju on kasutatud oma aia saaduseid, kohalikku toodangut (värsked marjad, köögiviljad, salatid, munad).

Laagrisse ootame lapsi esmaspäeval (Arma ratsatalu) 10.00- 10.30, mil algab sisseregistreerumine ja tubade jagamine. Laagri lõpetame reedel (Arma ratsakeskus), vanemad võivad saabuda 16.00, et näha laagrilõpu puhul toimuvat esinemist. Peale seda ühine koogisöömine ja muljete jagamine, sõpradega hüvastijätmine ja asjade kokkupanek.

Laagri hind: 260 eur laps (hind sisaldab käibemaksu)

Laagrisse registreerumiseks täitke allolev registreerimisvorm, peale seda saadame Teile broneeringutasu arve ja kui see on tasutud on koht lapse jaoks broneeritud. Broneeringutasu on 80 eur, ülejäänud summa (180 eur)  saab tasuda kohapeal laagrisse tulles. Laagrikohast loobumisel ettemaksu ei tagastata. Laagri katkestamisel laagritasu ei tagastata.

Nimekiri asjadest, mida peaks kaasa pakkima:

 • riided erinevateks ilmaoludeks (vihmakindel jope või keep, mingi peakate, jope jahedama ilma puhuks) Vajalikud on matkariided vastavalt ilmaoludele, liigume palju õues ja looduses. Plätude, lühikeste pükste ja vett mitte pidavate riietega on lapsel üsnagi ebamugav võtta osa loodusretkedest ja õuemängudest. 
 • riided, millega laps võib tulla talli hobustega toimetama (võivad määrduda)
 • Kummikud või vettpidavad matkasaapad
 • ratsutamiseks sobivad riided (venivast materjalist püksid, madala kontsaga poolsaapad või matkajalanõud, mis ei tohiks olla väga suuremustrilise tallaga, hästiistuvad õhukesed sõrmkindad, külmemate ilmade puhul on sobilik soe vest). 
 • rannariided, plätud, rannalina
 • pesemisvahendid, rätik, muud hügieenitarbed
 • päikesekreem, sääsetõrjevahend, taskulamp
 • edasijõudnute laagrisse võta ka magamiskott ja magamismatt kaasa
 • väiksemad lapsed võivad muidugi kaasa võtta oma kaisukaru või lemmikpadja, et oleks kodusem tunne

Kaasa ei tasu võtta:

 • tehnilisi vidinaid, mis pole hädavajalikud 
 • liigselt maiustusi ja karastusjooke (lapsed kipuvad sel puhul näkse sööma ja söögi ajal ei ole isu, samas ei anna magusad karastusjoogid, krõpsud vajalikku energiat aktiivseteks tegevusteks)

Kuidas tulla toime koduigatsusega?

On täiesti normaalne, et nooremad lapsed tunnevad laagris koduigatsust. See on nende elukogemust ja vanust arvestades tavapärane, et vanematest lahusolek tekitab lapses pingeid. Seetõttu tuleks juba kodus laps varakult ettevalmistada ja rääkida sellest, mis teda ees ootab, võib tulla ka kohapeale tutvuma, näitame, kus toimub ööbimine, saab teha tutvust hobustega. 

Lapsevanem peaks ka end laagriks ettevalmistama ja olema valmis last toetama ja julgustama. Me ei soovita üldjuhul lapsele järgi tulla ja laagrit pooleli jätta. Üldjuhul saab sellest koduigatsusest kenasti üle ja pärast on kõigil hea meel, et laps on astunud jälle väikse sammukese iseseisvumise poole. 

Telefone saavad lapsed kasutada päevasel ajal ja õhtul helistada ei saa. Tavaliselt tekib koduigatsus just õhtusel ajal ja kõne vanematele teeb olukorra tavaliselt tunduvalt nutusemaks. Hädajuhusel saab alati lapsele helistada või laps helistada treeneri numbrilt. 

Millega veel peaks arvestama, kui laps tuleb ratsalaagrisse?

Kindlasti peaks lapsel olema huvi hobuste ja ratsutamise vastu, sellest ei piisa, kui hobused on vaid lapsevanema unistus aga laps tahaks tegelikult hoopis jalgpalli mängida. 

Samuti peab arvestama, et päriselu tallis on veidi teistsugune, kui laps on seda võib olla oma vaimusilmas kujutanud. Hobusega tegelemine nõuab kannatust ja rahulikku meelt. Paljud tegevused võivad ka määrida riideid või käsi, riided võivad saada mustaks. Peab jälgima kindlaid reegleid, eriti oluline on ohutusreeglite järgimine.

Kuigi meie kodulehel on kirjas kõik meie hobused, siis laps siiski ise endale trenniks hobust valida ei saa. See on treeneri ülesanne, küll aga arutame alati lastega saabudes, millised on senised kogemused, milliste hobustega on laps seni sõitnud. Ei tasu ka tekitada sääsest elevanti kui laps on saanud teistest erineva hobuse näiteks teistest väiksema, vanema, paksema või hoopis suurema. Usaldage treenerit ja uskuge, et hobused ongi erinevad ja kunagi ei saa anda kõigile täpselt ühesugust hobust. 

Kui lapsel on mõni eripära, omadus, mida peaksime kindlasti tegevusi planeerides arvestama, siis palun rääkige sellest. Meie juures on aastatega käinud väga erinevaid lapsi ja mida rohkem me teame lapse eripäradest, seda paremini saame last toetada. Võib julgelt kirjutada ankeeti või rääkida laagrisse tulles kui lapsel on mõni hirm, ta võtab rohtusid, tal on allergia, tal võib olla probleeme voodimärgamisega, probleeme söömisel, enese eest hoolitsemisel, näiteks ei taha ei julge käia pesemas jms. 

Laagrielu on kindlasti teistsugune kui koduelu. Siin on kindel päevakava, reeglid ja asju tehakse üheskoos. Peab arvestama üksteisega ja sellega, et kokku võib sattuda väga erinevaid inimesi. Laps võib sattuda ühte tuppa nii jutuka tegelase kui  omaette hoidva ja vaikse lapsega. See kõik on normaalne ja ka väikeste omavaheliste naginate lahendamine on üks osa laagrielust. 

Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Ratsalaagrid
Registreeru meie laagrisse siit
*
*
*
*
*
*
*
*
lisa need kontaktisikud, kes on laagri ajal kättesaadavad
tervislikud iseärasused, allergiad, muud olulised asjad, millega peaksime arvestama
*
Imago OÜ